Ana içeriğe atla

Zoom

ZOOM’un Sınav Gözetmenliği Kullanımı

Zoom, öğretim elemanının sınav esnasında öğrencileri, ekranlarını ve sınav ortamını canlı olarak gözetlemesine imkan vermektedir.

 1. https://zoom.us/download adresine gidin ve sınavdan önce Zoom uygulamasını bilgisayarınıza indirin ve yükleyin.
 2. Kurulum tamamlandıktan sonra, Özyeğin Üniversitesi e-mail hesabınızla Zoom’ a kaydolun (Sign Up).
 3. Kaydınızı tamamladıktan sonra, “Sign in with Google” seçeneği ile Zoom hesabınıza kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın.
  öğr_zoom1

 4. https://zoom.us/test adresine gidin ve Zoom içerisindeki “Meeting Test” özelliğini kullanarak kameranızın, mikrofonunuzun ve hoparlörünüzün doğru çalıştığını kontrol etmek için gerekli testleri yapın.
  öğr_zoom2
 1. Sınava gireceğiniz ortamın dikkat dağıtıcı unsurlar içermemesi, sessiz ve aydınlık olması konusunda dikkatli olun.
 2. Sınav öncesi öğretim elemanının sınav kurallarına yönelik bilgilendirmesini ve takip etmeniz gereken yönergeleri gözden geçirin.
 3. Sınav ortamında öğretim elemanı tarafından izin verilen materyaller/araçlar dışında herhangi bir şey bulundurmayın.
 4. Öğretim elemanı tarafından önceden belirlenen ve size bildirilen sınav esnasında kullanmanız gereken materyalleri/uygulamaları (varsa) hazır bulundurun.
 5. Sınava gireceğiniz cihazın tam şarjlı veya prize takılı olması gerektiğini unutmayın.
 6. Öğretim elemanının sınava gireceğiniz dersin LMS sayfasının içerisinde oluşturduğu Zoom Meeting’ e girin ve “Open Zoom Meetings” butonuna tıklayın.
  öğr_zoom3
   
 7. Sınav saatinden 5 DAKİKA önce Zoom bağlantısını açıp Zoom Meeting’ e bağlanın. GÖRÜŞMEYE EN FAZLA 10 DAKİKA GEÇ KALABİLİRSİNİZ. BU SAATTEN SONRA, SINAVA KATILMANIZA İZİN VERİLMEYECEĞİ İÇİN SINAVA GİRMENİZ MÜMKÜN OLMAYACAKTIR.
 1. Zoom Meeting’ e giriş yaparken ADINIZI VE SOYADINIZI MUTLAKA YAZIN. Aksi takdirde görüşmeye kabul edilmezsiniz.
 2. Zoom görüşmesine bağlandığınızda, sessiz olun ve sınıf arkadaşlarınıza saygı gösterin.
 3. Sınav sırasında sizden etrafınızdaki nesneleri (masanız, bilgisayarınız vb.) dersin öğretim elemanına göstermeniz istenebilir.
 4. Sınavı açtıktan sonra talimatları okuyun. Sınav talimatlarına ilişkin bir sorunuz varsa, sınav başlamadan önce dersi veren öğretim elemanına soru sorabilirsiniz.
 5. Sınav süresi boyunca kamera ve mikrofonunuz açık olacak ve sınav gözetmenlerince takip edilecektir.
 6. Sınav başladıktan sonra ayağa kalkmayın.
 7. Sınav sırasında konuşmak ya da kopya çekmeye çalışmak cezaya tabi davranışlardır. Unutmayın, sınavlar kişiseldir.
 8. Sınavı bitirdiğinizde, sınavı gönderin ve Zoom Uygulamasını / Web tarayıcısını (Sekmesini) kapatın.
 1. Dersi veren öğretim elemanı, notunuzu LMS 'te yayınlayacaktır.
 2. Dersi veren öğretim elemanının çevrimiçi ofis saatlerinde, önceden e-posta ile bilgi vererek sınavlarınızın gözden geçirilmesini isteyebilirsiniz.
 3. Sınav tamamlandığında, dersin öğretim elemanının tercihine göre sınav kayıtları öğretim elemanının yerel bilgisayarına ya da kısa bir süre sonra otomatik olarak Panopto sunucularına aktarılarak kaydedilebilir. Herhangi bir kopya şüphesi durumunda, öğretim elemanı sınav kayıtlarını inceleyebilir.

Teknik sorunlar ya da telafi sınavı politikalarına ilişkin sorularınız için, aşağıda yer alan "Öğrenciler için Çevrimiçi Sınav Kuralları"nı okuyun.

 1. LMS üzerinden gerçekleştirilecek çevrimiçi sınavlarda, sınav gözetmenliği için Zoom ve/ya Respondus kullanılacaktır. Konuşma sınavları, Zoom veya Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilecektir. Zoom, Respondus Lockdown Browser ve Microsoft Teams uygulamalarının bilgisayarınızda düzgün çalıştığından emin olun. Bu araçları kullanırken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, sorunu çözmek için gerekli önlemleri alın veya sınavlardan önce öğretim görevlisini bilgilendirin.
 2. Çevrimiçi sınavlarda sesiniz, görüntünüz, kimlik doğrulama bilginiz ve sınavda bulunacağınız odanın görüntüsü kayıt altına alınacaktır.
 3. Teknik sorunlar nedeniyle sınavı tamamlayamazsanız, size bir telafi fırsatı sunulacaktır. Telafi yöntemi, her bir düzey için sınavın niteliğine ve sınav sırasında karşılaştığınız sorunlara göre belirlenir ve dersi veren öğretim görevlisi tarafından size duyurulur.
 4. Çevrimiçi sınavlara girerken, aşağıdaki onur kodu ve Disiplin Yönetmeliği maddesini kabul edersiniz.
           -  “Özyeğin öğrencileri sınavlarda kimseden yardım almaz ve kimseye yardım vermez.”
            -  “Sınavlarda kopya çekmek veya çektirmek bir disiplin suçudur ve üniversiteden bir yarıyıl uzaklaştırma cezası vardır.”

 5. Çevrimiçi sınavlara girebilmek için gerekli teknolojik ekipmana sahip olduğunuzdan emin olun. Uzaktan verilecek sınavı alabilmeniz için bilgisayarlarınızda olması gereken minimum özellikler şunlardır:
            -  En az i3 işlemcili, 4 gb bellek kapasitesine sahip bir bilgisayar,
            -  İnternette video, film izlemenize imkan sağlayacak güvenilir internet altyapısı (en az 8 Mbps internet erişimi olarak düşünülebilir),
           -  Sesinizin ve görüntünüzün aktarılabilmesi için çalışan bir web kamerası ve mikrofon (dizüstü bilgisayarların kamera ve mikrofonları ya da masaüstü bilgisayarlarda kullanılan harici ekipmanlar olabilir).