Ana içeriğe atla

Pearson Lockdown Browser & Respondus Monitor

Bu yöntem ile Pearson sisteminde hazırladığınız bir Quiz’ i, Pearson Lockdown Browser ve Respondus Monitor ile yapılandırabilirsiniz. Böylece öğrenciler sınava Pearson sistemi üzerinden erişim sağlayacak, öğrencilerin ekranları Pearson Lockdown Browser ile kilitlenecek, sınav boyunca ses ve görüntüleri Respondus Monitor ile kayıt altına alınacaktır.
Bu yöntem ile Pearson sisteminde hazırladığınız bir Quiz’ i, Pearson Lockdown Browser ve Respondus Monitor ile yapılandırabilirsiniz. Böylece öğrenciler sınava Pearson sistemi üzerinden erişim sağlayacak, öğrencilerin ekranları Pearson Lockdown Browser ile kilitlenecek, sınav boyunca ses ve görüntüleri Respondus Monitor ile kayıt altına alınacaktır.

 

 1. Pearson entegrasyonu yapılmış dersinize LMS üzerinden erişim sağlayın.

 2. LMS sayfasında “MyLab Course Settings” alanına tıklayın.

 3. Dersinizle ilgili bilgilerin bulunduğu yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada Learning Aids and Test Options başlığının yanında bulunan “Edit” seçeneğine tıklayın.

 4. Açılan yeni sayfada, Lockdown Browser and Proctoring alanında “Use the Pearson Lockdown Browser in this course” ile “Use automated proctoring in this course” olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır.

  1. Pearson Lockdown Browser’ ı etkinleştirmek için “Use the Pearson Lockdown Browser in this course” seçeneğini işaretleyin.
  2. Respondus Monitor’u etkinleştirmek için “Use automated proctoring in this course” seçeneğini işaretleyin. Bu seçeneği işaretlediğinizde sırayla aşağıdaki alanlar açılacaktır.
   1. Select proctoring partner alanını “Respondus Monitor Proctoring” olarak seçin.
   2. Change the Respondus Monitor Proctoring license type” alanına tıklayın. Açılan sayfada enter code alanına bir kod yazmanız gerekmektedir. 
    1. İlgili kodu bulmak için dersin LMS sayfasına geri dönün. 
    2. Dersin sayfasında bulunan “Add a Block” alanından “Respondus Lockdown Browser” seçeneğine tıklayın.
    3. Respondus bloğundan “Dashboard” seçeneğine tıklayın.
    4. Other Systems” alanına tıklayın.
    5. Pearson MyLab“ seçeneğine tıklayın.
    6. Burada yazan kodu kopyalayın.
    7. Pearson sayfanıza geri dönüp enter code alanına bu kodu yapıştırın.
    8. Make Available” butonuna tıklayın.
 5. Save” butonuna tıklayın. Bu işlemin her ders için tek sefer yapılması yeterli olacaktır.
 1. Dersinizin LMS sayfasına geri dönün ve “MyLab Assignment Manager” seçeneğine tıklayın.
 2. Bir Quiz oluşturun (Quiz’ i daha önce de oluşturmuş olabilirsiniz).
 3. Ardından Quiz’in bulunduğu satırın en sağında bulunan “Select” alanına, ardından açılır menüden “Edit” seçeneğine tıklayın.
 4. Choose Settings” alanına tıklayın.
 5. Access Controls başlığı altında yer alan Lockdown Browser and Proctoring alanını “Require a Lockdown Browser with Respondus Monitor Proctoring” olarak işaretleyin.
 6. Save and Assign” butonuna tıklayın.
 7. Respondus Monitor’ ün ayarlarını yapmak için üst menüde bulunan “More Tools” alanına tıklayın. Ardından açılır menüden “Respondus Monitor Proctoring Dashboard”  seçeneğine tıklayın.
 8. Advanced Settings” alanına tıklayın.
  1. Startup Sequence” başlığının altında, öğrencinin adım adım karşılaşacağı aşamalar belirtilmektedir.
   1. Webcam Check: Öğrencinin Web kamerasının bağlı olup olmadığını kontrol eder. Bu özellik, varsayılan olarak etkindir ve kapatılamaz. 
   2. Additional Instructions: Öğrenciye sınavın başlangıcında gösterilecek yönergeyi ifade eder. 
    1. Bu yönerge: “Bu sınav sırasında başka kaynaklara (telefon, tablet, notlar, kitaplar vb.) göz atmayın ve başkalarıyla iletişim kurmayın. Sınav tamamlanana kadar bilgisayarınızın ekranına odaklanın ve olduğunuz konumu koruyun, yer değiştirmeyin. Bir kesinti olursa, doğrudan Web kameranız aracılığıyla konuşarak ne olduğunu kısaca açıklayın. Son olarak, tüm sorular tamamlanana ve sınav, notlandırma için gönderilene kadar sınavdan çıkamayacağınızı unutmayın.” şeklindedir ve İngilizce’ dir. 
    2. İsterseniz “Edit Text” alanına tıklayarak yönergeyi değiştirebilirsiniz.
   3. Guidelines + Tips: Öğrenciye, sınava ilişkin öneri ve ipuçları sunulur.
   4. Student Photo: Öğrencinin fotoğrafını çekmesi istenir.
   5. Show ID: Öğrenciye fotoğraflı OzU kartını kameraya tutmasına ilişkin verilen yönergeyi ifade eder. 
    1. Bu yönerge: “Kimliğinizi kameraya tutun ve "Fotoğraf Çek" butonuna tıklayın (Yalnızca eğitmeniniz tarafından belirtilen kimlik tipini kullanın).” şeklindedir ve İngilizce’ dir. 
    2. İsterseniz “Edit Text” alanına tıklayarak yönergeyi değiştirebilirsiniz.
   6. Environment Check: Öğrenciye, sınava gireceği cihazın bulunduğu çevrenin videosunu çekmesine ilişkin verilen yönergeyi ifade eder. 
    1. Bu yönerge: “Bilgisayarınızın yakınında kağıt, kitap, telefon vb. olmamasına dikkat edin. "Kaydı Başlat" butonuna tıklayın ve Web kameranızı kullanarak bilgisayarınızın çevresindeki alan hakkında kısa bir video kaydedin. İşlemi tamamladığınızda "Kaydı Durdur" butonuna tıklayın.” şeklindedir ve İngilizce’ dir. 
    2. İsterseniz “Edit Text” alanına tıklayarak yönergeyi değiştirebilirsiniz.
  2. Facial detection options” başlığının altında, aşağıdaki iki seçenek bulunmaktadır.
   1. Prevent students from starting the exam if face cannot be detected during Startup Sequence: Öğrencinin yüzü algılanmazsa, sınava başlamasına izin verilmez.  
   2. Notify students during the exam if face cannot be detected (prompt for a fix): Öğrencinin yüzü algılanmazsa, sınav sırasında öğrencinin bilgilendirilmesini sağlar.
 9. Save + Close” butonuna tıklayın.
 1. Sınav öğrencileriniz tarafından tamamlandığında, öğrencilerin kayıtlarına ulaşmak için LMS sayfasında bulunan “MyLab Assignment Manager” alanına tıklayın.
 2. Açılan sayfada üst menüde bulunan “More Tools” alanına tıklayın. 

 3. Ardından açılır menüden “Respondus Monitor Proctoring Dashboard” seçeneğine tıklayın. 

 4. Bu sayfada bulunan “Video Review” seçeneğine tıklayın.

Respondus Monitör yazılımı hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

 1. Respondus Monitor, öğretim elemanına otomatik gözlem sonuçları sağlar ve yalnızca öğretim elemanı bu sonuçlara erişim sağlayabilir.

 2. Respondus Monitor, öğrencinin Web kamerasına sınav ortamı dışında erişemez.

 3. Respondus Monitor, öğrenci sınavı gönderir göndermez, kamera kaydını durdurur ve öğrencinin Respondus uygulamasıyla bağlantısı etkin bir şekilde kesilir.

 4. Respondus Monitor, öğrencilerin doğrudan sisteme kaydolmasını veya oturum açmasını gerektirmez.

 5. Öğrenciye ait kişisel bilgiler (öğrenci kimlik kartı gibi), Respondus Monitor sunucusuna güvenli bir şekilde iletilir ve şifrelenmiş biçimde sunucuda saklanır. Respondus bu verileri işleme tabi tutmaz veya analiz etmez. 

 6. Respondus Monitor, dünyanın en büyük uzaktan eğitim platformları tarafından ayrıntılı güvenlik / gizlilik incelemelerinden geçirilmiştir. 

 7. Öğrencilerin kişisel alanlarının kaydedilmesine ilişkin endişelerinden dolayı Respondus Monitor özelliklerinden “Environment Check” seçeneğinin kaldırılması, öğretim elemanı inisiyatifindedir.

 8. Öğrencilere kamera açıları hakkında verilecek yönerge, öğretim elemanı inisiyatifindedir.

 9. Öğrencilere, sınav tamamlandıktan sonra Pearson Lockdown Browser yazılımını bilgisayarlarından kaldırmaları önerilebilir.

 10. Gizlilik ve Erişilebilirlik ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için Respondus sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://web.respondus.com/privacy-policy/