Ana içeriğe atla

Sınav gözetiminde Respondus LockDown Browser’ı ve Monitor’u nasıl kullanabilirim?

Gözetmenli sınavlar tek seçenek olduğunda Respondus, özellikle canlı gözetmen ihtiyacı duyulmayan sınavlar için uygun bir çözüm sunmaktadır. Respondus Lockdown Browser, bilgisayar ortamını LMS’teki sınav ekranı ile kısıtlayan ve yapılan sınavın güvenliğini artıran bir Web tarayıcısıdır. Respondus Monitor ise, bir Web kamerası ve mikrofon aracılığıyla sınavda görüntü ve ses kaydı alarak tam otomatikleştirilmiş bir gözetmenlik imkanı sağlayan ve sınav bütünlüğünün korunmasına yardımcı olan bir yazılımdır. Tarayıcı özellikleri, gözetmenlik yazılımı olmadan da kullanılabilmektedir.

Kolay kurulabilir ve çalıştırılabilir yapısıyla kullanıcı dostu bir yazılımdır. Tüm işletim sistemlerine kurulumu gerçekleştirilebilmektedir. Respondus’un teknik ve kullanım özellikleri aşağıda belirtilmiştir:

Respondus LockDown Browser:

 1. Bilgisayar kullanımı LMS’in sınav ortamı ile kısıtlanır.
 2. Sınavlar tam ekran görünür ve sayfanın küçültülmesi engellenir.
 3. Tarayıcı seçenekleri (ileri, geri, yenile ve durdur haricinde) bulunmaz; yazıcı, ekran görüntüsü alma fonksiyonları, sağ tıklama seçenekleri, fonksiyon tuşları, klavye kısayolları, diğer program ve uygulamaların açılması engellenir.
 4. Sınav tamamlanana kadar tarayıcıdan çıkılmasına izin verilmez.
 5. Lockdown Browser için ayarlanmış sınavlara diğer tarayıcılardan erişim sağlanamaz.
 6. Respondus Monitor olmadan kullanılabilir.
 7. Windows ve Mac işletim sistemlerini desteklemektedir.

Respondus Monitor:

 1. Respondus LockDown Browser ile kullanılır.
 2. Bir Web kamerası aracılığıyla tam otomatikleştirilmiş gözetmenlik imkanı sunar.
 3. İki katmanlı yapay zeka teknolojisi kullanır:
  1. Yüz tanıma, hareket ve ışık değişimleri analiz edilerek öğrenci ve sınav ortamı incelenir.
  2. Bilgisayarın tuş takımı, fare hareketleri, donanım değişimleri vb. verisindeki örüntüler incelenir ve anormal durumlar belirlenir.
 4. Sınavı alan kişi bir Web kamerası aracılığı ile kayıt edilir.
 5. Şüpheli durumlar daha sonra incelenmek üzere videoda otomatik işaretlenir ve bir risk raporu ile sunulur.
 6. Sınav tamamlandıktan sonra otomatik hazırlanan rapor ve video kaydı öğretim elemanı tarafından incelenebilir. Kayıtlar gerektiğinde tekrar incelenmek üzere Respondus sunucularında saklanır.

Sınavlarda Respondus Lockdown Browser ve Respondus Monitor kullanımı için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir.

 1. LMS’te ilgili derse erişim sağlayın.

 2. Bir “Quiz” oluşturun.

 3. Dersin sayfasında bulunan “Add a Block” alanından “Respondus Lockdown Browser” seçeneğine tıklayın.

 4. Respondus bloğundan “Dashboard” seçeneğine tıklayın.

 5. Continue to Lockdown Browser” seçeneğine tıklayın.

 6. Respondus özelliği eklemek istediğiniz Quiz’in yanındaki kutucuğa tıklayın ve ardından “Settings” seçeneğine tıklayın.

 7. Require Respondus Lockdown Browser for this exam” seçeneğine tıklayın.

 8. Advanced Settings” alanına tıklayın.

  1. Lock students into the browser until exam is completed: Öğrenci sınavını tamamlayana kadar yalnızca “Quiz ekranını” görüntülemesine izin verir. Öğrenci, sınav bitene kadar başka herhangi bir işlem yapamaz.
   1. Password to close browser and exit exam early (optional): Öğrencinin ekrandan çıkabilmesi için bir şifre belirler. Öğrenciler, bu şifre olmadan bu ekrandan çıkamazlar.

  2. Allow students to take this exam with an iPad (using the "LockDown Browser" app from the Apple App Store): Öğrencilerin sınava iPad üzerinden giriş yapmasına izin verir. Bunun için öğrencilerin Apple Store’dan Lockdown Browser’ı indirmeleri gerekmektedir.

  3. Allow access to specific external web domains: Öğrencilerin LMS üzerindeki kaynakları ya da farklı bir platformdaki kaynakları görüntüleyebilmesine izin vermek istenirse, bu seçeneğin seçilmesi ve istenilen Web sitelerinin belirtilmesi gerekir.
   1. Enter one or more web domains, separated by commas: Web sitelerini bu alana yazmanız gerekir. Böylece öğrenciler, seçtiğiniz platformlara sınav esnasında erişim sağlayabilirler (İlgili Web sitelerinin linkini, soruların içerisine yerleştirmeniz gerekmektedir.)

  4. Enable Calculator on the toolbar: Hesap makinesi kullanımına izin verir.

  5. Enable Printing from the toolbar: Sınavın çıktısının alınmasına izin verir.

 9. Eğer yalnızca Respondus Lockdown Browser kullanılacak ise “Save + Close” butonuna tıklanır.

 10. Eğer Respondus Monitor özelliği de kullanılacak ise “Monitor Webcam Settings” başlığının altında yer alan “Require Respondus Monitor for this exam” seçeneğine tıklayın.

 11. Start up Sequence” başlığının altında, öğrencinin adım adım karşılaşacağı aşamalar belirtilir.
   
  1. Webcam Check: Öğrencinin Web kamerasının bağlı olup olmadığını kontrol eder. Bu özellik, varsayılan olarak etkindir ve kapatılamaz.

  2. Additional Instructions: Öğrenciye sınavın başlangıcında gösterilecek yönergeyi ifade eder.
   1. Bu yönerge: “Bu sınav sırasında başka kaynaklara (telefon, tablet, notlar, kitaplar vb.) göz atmayın ve başkalarıyla iletişim kurmayın. Sınav tamamlanana kadar bilgisayarınızın ekranına odaklanın ve olduğunuz konumu koruyun, yer değiştirmeyin. Bir kesinti olursa, doğrudan Web kameranız aracılığıyla konuşarak ne olduğunu kısaca açıklayın. Son olarak, tüm sorular tamamlanana ve sınav, notlandırma için gönderilene kadar sınavdan çıkamayacağınızı unutmayın.” şeklindedir ve İngilizce’dir.
   2. İsterseniz “Edit Text” alanına tıklayarak yönergeyi değiştirebilirsiniz.

  3. Guidelines + Tips: Öğrenciye, sınava ilişkin öneri ve ipuçları sunulur.

  4. Student Photo: Öğrencinin fotoğrafını çekmesi istenir.

  5. Show ID: Öğrenciye fotoğraflı OzU kartını kameraya tutmasına ilişkin verilen yönergeyi ifade eder.
   1. Bu yönerge: “Kimliğinizi kameraya tutun ve "Fotoğraf Çek" butonuna tıklayın (Yalnızca eğitmeniniz tarafından belirtilen kimlik tipini kullanın).” şeklindedir ve İngilizce’dir.
   2. İsterseniz “Edit Text” alanına tıklayarak yönergeyi değiştirebilirsiniz.

  6. Environment Check: Öğrenciye, sınava gireceği cihazın bulunduğu çevrenin videosunu çekmesine ilişkin verilen yönergeyi ifade eder.
   1. Bu yönerge: “Bilgisayarınızın yakınında kağıt, kitap, telefon vb. olmamasına dikkat edin. "Kaydı Başlat" butonuna tıklayın ve Web kameranızı kullanarak bilgisayarınızın çevresindeki alan hakkında kısa bir video kaydedin. İşlemi tamamladığınızda "Kaydı Durdur" butonuna tıklayın.” şeklindedir ve İngilizce’dir.
   2. İsterseniz “Edit Text” alanına tıklayarak yönergeyi değiştirebilirsiniz.

 12. Facial detection options” alanına tıklanır.
  1. Prevent students from starting the exam if face cannot be detected during Startup Sequence: Öğrencinin yüzü algılanmazsa, sınava başlamasına izin verilmez.
  2. Notify students during the exam if face cannot be detected (prompt for a fix): Öğrencinin yüzü algılanmazsa, sınav sırasında öğrencinin bilgilendirilmesini sağlar.

 13. Advanced Settings” alanına tıklanır.
  1. Allow another application to use the microphone during this exam: Sınav esnasında öğrencinin bir ses kaydı yapması isteniyorsa bu seçenek seçilmelidir.
  2. Make webcam videos additionally available for viewing on mobile devices: Öğrencilerin videolarını kendi mobil cihazlarınızda görebileceğiniz anlamına gelir.

 14. Save + Close” butonuna tıklanır.

Öğretim elemanı, sınav tamamlandıktan sonra öğrencilerin video kayıtlarını kontrol edebilmektedir. Bu işlem için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir:

 1. LMS’te ilgili derse erişim sağlayın.

 2. Respondus bloğundan “Dashboard” seçeneğine tıklayın.

 3. Continue to Lockdown Browser” butonuna tıklayın.

 4. Sınavın yanındaki kutucuğa tıklayın ve ardından “Exam Stats” seçeneğine tıklayın.

 5. Sınavla ilgili özet bilgilerin gösterildiği bir alan açılır. Burada genel tabloyu görebilirsiniz.

 6. Sınavın yanındaki kutucuğa tıklayın ve ardından “Class Results” seçeneğine tıklayın.

 7. Sınavla ilgili öğrenci özelinde istatistiklerin gösterildiği bir alan açılır. Burada öğrencilerin videolarını izleyebilirsiniz.

Respondus Lockdown Browser ve Respondus Monitör yazılımları hakkında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

 1. Respondus Monitor, öğretim elemanına otomatik gözlem sonuçları sağlar ve yalnızca öğretim elemanı bu sonuçlara erişim sağlayabilir.

 2. Respondus Monitor, öğrencinin Web kamerasına sınav ortamı dışında erişemez.

 3. Respondus Monitor, öğrenci sınavı gönderir göndermez, kamera kaydını durdurur ve öğrencinin Respondus uygulamasıyla bağlantısı etkin bir şekilde kesilir.

 4. LockDown Browser, sınav esnasında başka site, uygulama ve dosyalara erişimi engeller ancak öğrencinin dosyalarına veya belgelerine erişilemez veya bu dosyaları bir Respondus sunucusuna kaydedemez.

 5. Respondus Monitor, öğrencilerin doğrudan sisteme kaydolmasını veya oturum açmasını gerektirmez.

 6. Öğrenciye ait kişisel bilgiler (öğrenci kimlik kartı gibi), Respondus Monitor sunucusuna güvenli bir şekilde iletilir ve şifrelenmiş biçimde sunucuda saklanır. Respondus bu verileri işleme tabi tutmaz veya analiz etmez.

 7. Respondus Monitor, dünyanın en büyük uzaktan eğitim platformları tarafından ayrıntılı güvenlik / gizlilik incelemelerinden geçirilmiştir.

 8. Öğrencilerin kişisel alanlarının kaydedilmesine ilişkin endişelerinden dolayı Respondus Monitor özelliklerinden “Environment Check” seçeneğinin kaldırılması, öğretim elemanı inisiyatifindedir.

 9. Öğrencilere kamera açıları hakkında verilecek yönerge, öğretim elemanı inisiyatifindedir.

 10. Öğrencilere, sınav tamamlandıktan sonra Respondus Lockdown Browser yazılımını bilgisayarlarından kaldırmaları önerilebilir.

 11. Gizlilik ve Erişilebilirlik ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için Respondus sayfasını ziyaret edebilirsiniz:

  https://web.respondus.com/privacy-policy/

Chromebook kullanan öğrencilerimiz,

 • Respondus LockDown Browser kullanamazlar. Detay bilgi için tıklayınız.
   
 • Karspersky Antivürüs programı Respondus LockDown Browser da bazı özellikleri bloklayacağı için sistemi kullanmadan önce kapatılmasını öneriyoruz. Programı kapatmak için Kaspersky iconu üzerinde sağ mouse tuşuna basarak “Exit”’e, çıkan uyarı ekranında “Yes”’e tıklanmalıdır.important_academic_1 - Copyimportant_academic_2 - Copy
   
 • Respondus IPAD kullanımı için alt taraftaki ayarları kontrol ediniz.
  onemli_respondus_ipad - Copy