Ana içeriğe atla

Çevrimiçi sınavlarda Respondus LockDown Browser ve Monitor nasıl kullanılıyor?

 1. İşlemci: En az i3
   
 2. RAM: 4 gigabayt (GB)

 3. Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows ve Mac
   
 4. İnternet Bağlantısı: 8 mbps internet erişimi önerilmektedir. Modeme yakın bir noktada sınava girilmesi veya modeme kablo ile bağlanılması erişim kalitesini artıracaktır.
   
 5. Kamera ve Mikrofon: Dizüstü bilgisayarlar için dahili veya harici ekipman, masaüstü bilgisayarlar için ise harici ekipmanlar kullanılabilir.
   
 6. Chromebook kullanan öğrenciler, Respondus LockDown Browser kullanamazlar. Detaylı bilgi için tıklayınız.
   
 7. Respondus LockDown Browser’ ı indirmek için web adresine erişim sağlayın, bilgisayarınıza indirin ve kurun.

  teknikg1
 1. Uygulamayı sağlıklı şekilde çalıştırabilmeniz için bilgisayarınızda halihazırda çalışan bir uygulama olmamalıdır. Özellikle, bilgisayarı korumaya yarayan antivirüs ve malware programları, Respondus Lockdown Browser’ın gerektiği gibi çalışmasını engelleyebileceği için bu programların da kapatılması gerekmektedir.

 2. Web tarayıcınıza eklemiş olduğunuz reklam önleyici programların sınav öncesinde kapatılması gerekmektedir.

 3. Eğer internetinizi aile üyelerinizle / arkadaşlarınızla birlikte kullanıyorsanız sınav esnasında internet bağlantınızı yavaşlatacak eylemlerden kaçınmalarını sağlamalısınız (video izleme, dosya indirme vb.).

 4. Sınav için sessiz bir ortam sağlamalı ve sınav esnasında ortamda yalnız olduğunuzdan emin olmalısınız. Sınav esnasında bulunduğunuz ortama herhangi bir kişinin girmemesi konusundaki gereken tedbirleri almalısınız.

 5. Kamera ve mikrofonunuzu kontrol edip çalıştığından emin olmalısınız.

 6. Kameranın sizi net bir biçimde kayda alabilmesi için dereceli gözlük dışında başka bir aksesuar (şapka, güneş gözlüğü, vb.) kullanmamanız gerekmektedir.

 7. Kameranın sizi net bir biçimde kayda alabilmesi için sınava gireceğiniz ortamın yeterince aydınlatılmış olmasına dikkat ediniz (ortamdaki tüm ışıkları açınız) ve sırtınızı bir pencereye/herhangi bir ışık kaynağına doğru yaslayarak oturmadığınızdan emin olunuz.

 8. Herhangi bir ders materyali, akıllı saat ve cep telefonu gibi araçların yanınızda veya üzerinizde bulunmaması kuralı yüz yüze sınavlarımızda uygulandığı şekilde geçerlidir.

 9. Sınav saatinden en az yirmi dakika önce ilgili dersin LMS sayfasına girerek bilgisayarınızdaki gerekli kontrolleri yapmanız tavsiye edilmektedir. Sınava geç girmeniz halinde, geç kaldığınız süre kendi sınav sürenizden eksilmektedir (yüzyüze sınavlarınızda olduğu gibi).
 1. Dersin LMS sayfasında mevcut olan sınav saati geldiğinde, sınav ekranında “Launch Lockdown Browser” butonu görünür hale gelecektir.

 2. Launch Lockdown Browser” butonuna tıklayarak sınav ekranına giriş yapacaksınız.

 3. Respondus Lockdown Browser başlarken, “You must close the following program before starting Lockdown Browser” uyarısıyla karşınıza gelen tüm mesajlar için “Close” butonuna basmanız gerekmektedir. “Exit Lockdown Browser” tuşuna kesinlikle basmayınız.

 4. Sınav ekranına giriş yaptığınızda, öncelikle güvenlik adımlarını tamamlamanız gerekmektedir. Güvenlik adımlarını (Webcam Check, Student Photo, Show ID, Environment Check, Facial Detection Check) eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğinizden emin olmadan sınava başlamayınız. Gerekli adımları uygun şekilde tamamlamazsanız, sınavınız geçersiz sayılacaktır. Sınav süreniz Respondus Lockdown Browser kapsamındaki kontroller dikkate alınarak belirlenmiştir.

 5. Webcam Check kısmında, kameranızın ve mikrofonunuzun çalışıp çalışmadığı kontrol edilecektir. Bu kısımda, görüntünüzü ve sesinizi beş saniye süresince kaydetmeniz beklenmektedir.

 6. Student Photo kısmında, kameraya bakarak “Take Picture” butonu vasıtasıyla net bir fotoğrafınızı çekmeniz istenmektedir.

 7. Show ID kısmında, fotoğraflı ÖzÜ kartınızı sabit şekilde kameranıza göstererek “Take Picture” a basıp çekmeniz istenmektedir.

 8. Environment Check kısmında, öğretim elemanı tarafından verilen yönergeye uygun olarak, sınava gireceğiniz ortamın videosunu çekmeniz istenmektedir. Bu aşama tamamen öğretim elemanının inisiyatifindedir.

 9. Facial Detection Check kısmında sistem yüzünüzü tanıyacaktır.
 1. Sınav esnasında masadan ayrılmayın ve yüzünüzü bilgisayar ekranından uzaklaştırmayın.

 2. Sistem, etrafa baktığınızda, telefonunuzu elinize aldığınızda ve ortamda biri konuştuğunda uyarı verecektir. Sistem tarafından şüpheli hareketler tespit edilecek ve video ile kaydedilerek dersin öğretim elemanıyla sınav sonrasında paylaşılacaktır.

 3. Olası kopya çekme durumlarında kanıt olarak kullanılmak üzere sistem tarafından sınavın video kaydının alınması sağlanacaktır.

Önemli Uyarı: Sistem tarafından raporlanan bilgiler ve video kaydı incelenecek ve bir kopya teşebbüsü olması halinde bu tür faaliyetler içinde bulunan öğrenciler hakkında Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda işlem yapılacak ve ilgili cezaya hükmolunacaktır.

 1. Respondus’un sağladığı sınava ait sonuçlar yalnızca ilgili dersin öğretim elemanı tarafından erişilebilir.

 2. Respondus Monitor, öğrencinin Web kamerasına sınav ortamı dışında erişemez.

 3. Öğrenci sınavı gönderir göndermez, kamera kaydı durdurulur ve bilgisayarın Respondus uygulamasıyla bağlantısı etkin bir şekilde kesilir.

 4. Respondus LockDown Browser, sınav sırasında diğer uygulamalara ve dosyalara erişimi engeller ancak öğrencinin dosyalarına veya belgelerine erişemez veya bu dosyaları bir Respondus sunucusuna iletemez.

 5. Respondus Monitor, dünyanın en büyük uzaktan eğitim platformları tarafından ayrıntılı güvenlik / gizlilik incelemelerinden geçirilmiştir.

 6. Öğrenciye ait kişisel bilgiler (kimlik kartı gibi) Respondus Monitor sunucusuna güvenli bir şekilde iletilir ve şifrelenmiş biçimde sunucuda saklanır. Respondus bu verileri işleme tabi tutmaz veya analiz etmez.

 7. Sınav tamamlandıktan sonra, Respondus Lockdown Browser yazılımını bilgisayarınızdan silebilirsiniz.

 8. Gizlilik ve Erişilebilirlik ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için Respondus sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://web.respondus.com/privacy-policy/